Smysl výuky mateřského jazyka (sloh)

8. listopadu 2013 v 5:40 | Anchor |  Slohové práce atd.
Právě ráčíte poulit oči na zbrusu novou úvahu, přidanou ještě v den napsání, ale zveřejněnou až po snad bezpečné době, aby si náhodou náš pan profesor nemyslel, že jsem ji obšlehla (kdyby to tu náhodou objevil, i když jak by mohl, žejo) :D


Jako správný lenoch jsem nejprve chtěla napsat, že to žádný smysl nemá, ale dobře, pokusím se na něco přijít. Tak zaprvé, jak už bylo správně zmíněno v učebnici, je to naučení se číst a psát. To by to tu vypadalo, kdybychom to neuměli - všichni by nás snadno ošálili, byli bychom odkázáni na (ne)správnou interpretaci ostatních (pokud by zbyl někdo, kdo by vládnul těmito schopnostmi) a historie by se dala falšovat mnohem lépe, protože vyprávění by si mohl každý přibarvovat podle svého. Jako ne že by to nešlo i u písemného projevu, ale v ústním bychom to nemohli až tak dobře porovnávat a rozlišit dobrý zdroj informací od špatného.


Zadruhé, když už se naučíme psát, mohli bychom tak činit bez pravopisných chyb. Aspoň se vyvarovat těch větších, jako třeba "s orlami" (nebo co to řekl jeden ze spolužáků?), což se naštěstí ve většině případů daří i u mě. Až na ty čárky. A na mě/mně. A s/z. Tak jo, radši v tom výčtu končím, než bych si musela přiznat, že to s těmi znalostmi u mě není až tak slavné. O chybách v pořadí slov ve větě ani nemluvím, ty snad dělají jen cizinci, u nichž se to samozřejmě bere.

Správným používáním mateřského jazyka navíc projevujeme úctu svým předkům, kteří si dali tu práci s vymýšlením nějaké kloudné řeči a s obhajováním jejího používání napříč historií. Vždyť čeština už měla několikrát namále, například když si naši mírumilovní západní sousedé usmysleli, že ji převálcují svou němčinou.

Díky tomu, že je právě tento jazyk naším mateřským, se odlišujeme od ostatních národů, třeba v cizině tak můžeme beztrestně nadávat a nikdo nám nic neřekne. Jako ne že bych s tím měla osobní zkušenost. Někdy je to ovšem i na škodu, protože když se ztratíte a neumíte jejich řeč, máte trochu problém.


Edit: Tak už jsme to dostali opravené zpátky. Prej jsem se odchýlila od tématu, nebo co. :D Ale mrzet mě to nemusí, páč takhle a ještě hůř dopadl i zbytek třídy.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Líbí se vám tu? :)

JO! :)
Nóóó... O:D

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama