K čemu je mladému člověku literatura?! (sloh)

15. července 2016 v 5:40 | Anchor |  Slohové práce atd.
Některá témata slohových prací mohou na první pohled vypadat jako pěkně otravná, ale nenechte se hned odradit a zkuste jim dát šanci! Nakonec třeba také přijdete na to, že se na ně dá vymyslet něco celkem dobrého, a to snadněji, než na záživněji a zábavněji vypadající témata! Obzvlášť, když máte psát v mém případě nesnášenou úvahu. :D


Tvůrci školních osnov si evidentně mysleli, že literatura je člověku v budoucnu nějak užitečná. Vždyť jsme se jí museli ve vzdělávacích institucích věnovat tolik let. Postupem času literatura tvořila čím dál větší díl učiva. Navíc je částí povinné maturitní zkoušky z českého jazyka.

Zkusme se tedy zamyslet nad užitečností literatury pro mladé. Předpokládám totiž, že spíše ty bude zajímat tato úvaha. Neboť jak můžu soudit z pozorování okolí, právě mládež se ráda pouští do vzrušených diskuzí ohledně tohoto tématu.


Část z nich protestuje, že literatura jim nebude k ničemu. Argumentují tím, že při studiu jaderné fyziky či lékařství nebudou potřebovat znát myšlenky například rozervaného autora romantické literatury. Na tom jistě něco je, ovšem pokusme se pochopit tvůrce školních osnov a nalézt několik důvodů pro důležitost literatury.

Povědomí o literatuře se hodí v osobním životě. Jestli budou muži stát o přízeň nějaké dámy (tedy díky moderní době to teoreticky jde i naopak), mohou ji okouzlit recitací básní. Debatou o literatuře mohou zapůsobit na večírku a zvýšit si tím svou prestiž. Projeví tím totiž, že jsou vzdělaní, cosi si ze školních lavic stále pamatují. Navíc literatura bývá vnímána za ušlechtilé téma k hovoru, jak potvrzují mé osobní zkušenosti.

Nejen ze zištných důvodů je literatura pro mladé důležitá. Díky ní se dostanou k jiným tématům jiným názorům, jiným podnětům pro přemýšlení, nad kterými by je třeba nikdy nenapadlo dumat. Rozšíří si tedy obzory, což je pro člověka dobré, jak je obecně známo. Například by bez toho zbytečně cosi zavrhovali kvůli neznalosti opačných názorů či kvůli absolutní neznalosti tématu. Četba zábavných, třeba detektivních, knih může být skvělým odreagováním od počítání rovnic se třemi neznámými i od jiné práce.

Snad není třeba cokoliv dodávat k významu literatury pro ty, kteří se tímto oborem budou chtít zabývat na vysoké škole a poté v práci či se literaturou už zabývají. Pro ně má tu největší důležitost, jelikož se jedná o zdroj obživy.

Jsem si jistá, že i nejzarytější odpůrci výuky literatury si nyní říkají, že něco na studiu tohoto oboru přeci jen je.


Jen tak na okraj, osobní zkušenosti s bavením se o literatuře fakt nemám… :D Ten vykřičník v názvu tématu nebyl, já si ho sem do článku schválně přidala, ale koho to zajímá. A tu poslední větu jsem ve slohovce neměla, takže nevím, jestli by tam byla správně, ale připadá mi vhodné ji tam dodat v roli závěru úvahy. :D
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Máš sourozence? :)

Ale jo
Ne, jsem jedináček

Komentáře

1 Fredy Fredy | Web | 15. července 2016 v 9:07

super :-)

2 Anchor Anchor | E-mail | Web | 15. července 2016 v 23:46

[1]: Děkuju moc! :-D

3 Raja Luthriela Raja Luthriela | Web | 16. července 2016 v 15:43

Jasně. Lidé se ohánějí tím, že jim literatura k ničemu není. Ale mě neskutečně bavilo se o ní ve škole učit. Vlastně jsem se to ani učit nemusela. Všechno jsem si pamatovala. Jsem člověk, který nad vším rád dumá. Rád sbírá inspiraci na to, co si přečíst. Ačkoliv děj knihy je pro mě druhotný a zajímá mě hlavně psychologie postav a to, jak ji můžu uplatnit ve svém vlastním duševním rozvoji. Takže četbu potřebuju.

4 Anchor Anchor | E-mail | Web | 17. července 2016 v 0:14

[3]: No vidíš to! :-) Mě to občas obtěžuje, když mám línou chvilku nebo když se mám naráz najednou na test učit 50-70 autorů. :-D

5 Whirpy Whirpy | E-mail | Web | 22. července 2016 v 10:14

Trefný článek a souhlasím s tebou, jinak to ani nejde. Lásku k literatuře ve mně různí rodinní příslušníci rozvíjeli ještě dříve, než jsem se naučila vůbec sama číst.
Nakonec to dopadlo tak, že zatímco já se momentálně vyžívám v klasické literatuře a občas i třeba nějaký ten psychothriller, tak někteří (ne všichni, ale většina) mojí vrstevníci nečetli snad ani časopis a jiní zase teprve teď začali ujíždět na upírských románech a říkají většinou přesně to co, zde píšeš, že jim literatura bude k ničemu. :D
Tak co s nimi no, když chtějí zakrnět.

6 Anchor Anchor | E-mail | Web | 22. července 2016 v 23:03

[5]: Gratuluju k prospěšné zálibě ve čtení! :-) No jo no, tak třeba se to u nich jednou změní! :-D

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama