Jak začal můj příběh s akné

18. listopadu 2016 v 23:11 | Anchor |  Myslánka
Prosím, přivítejte text, jenž vznikl už 30. 7. 2012, dlouho před založením tohoto blogu! Sice mi v té době bylo teprve 14 a dle svých slov jsem se nacházela v nejbláznivějším a nejnerudnějším období své puberty, ale stejně se mi tehdejší výplod líbí natolik, že se ho nestydím publikovat v téměř nezměněné podobě! Styl psaní jsem totiž už tehdy měla velmi podobný, ne-li stejný, což nevím, jestli je dobře, že se můj styl psaní asi nevyvinul od mých 14...

Ale zpátky k tomu slíbenému povídání, jak jsem se dostala k akné!


Začalo to asi někdy kolem čtvrté třídy, kdy jsem objevila kouzlo místní knihovny (že na to jdu ale pěknou oklikou, co? :D). Jak jsem si tak pěkně louskala tlusté knížky, začala jsem se při tom poněkud nudit, dokonce jsem se pokusila u toho i plést z bužírek :D Mimo jiné jsem si tak trochu bezmyšlenkovitě mnula obličej. A jéje. Kdoví, jak bych (v roce 2012) vypadala, kdybych poslechla rodiče a nechala toho... No prostě pleť začala být úrodnější a vlídnější k pupínkům i černým tečkám, což mě v té době ale lautr nezajímalo.


Jak čas plynul, tak mě pomalu přestávalo bavit lítat po venku a více jsem si uvědomila, kterak že to vypadám. Konečně jsem se začala se více věnovat péči o své vlasy a poprvé jsem se pořádně vyděsila svého obličeje. :D

Tož to pověděla jsem si: ,,Hergot, sice i tak bych se asi nepodobala modelkám, ale aspoň tu pleť bych zlepšit mohla!" A jak jsem řekla, tak jsem udělala, nebo spíš moje mamka, která obětavě postupně prošmejdila všechna místa, kde bychom se mohly dovědět, jak mi pomoci. Dryáky jako je Clean & Clear, po kterých se mi pleť vždycky nehorázně sloupala, se už začaly zabydlovat na svých místech v umývárce. Leč co naplat, vychechtaná uhřiska odporná i nadále slavila svůj rozmach, rozkvět a bůhvíco ještě. Tyto nepěkné útvary rašily ještě záludněji s odpočítáváním posledních dnů do mé první, ehm, no však víte, menses.

Tu se objevilo asi tak pět fest vyvedených über zahnisaných až kdesi v podkoží operujících boláků. Jeden se mi po nějaké té sobotě snad zahojil, ale další tam strašily a straší i v roce 2012. Teda jednomu jsem bohužel ke strašení ještě pomohla, neboť jsem neovládla svou vymačkávací touhu.

Až v červnu roku 2012 se mi konečně rozblikalo v hlavě světýlko, že jako konečně navštívím kožní oddělení. Inu, co budu povídat, dali mi antibiotika, která beru ještě teď, 20. 7. 2012, plus Duac gel. No na jeden/dva z nich to trochu pomáhá, ten nebohý mačkaný nedokážu posoudit a čtvrtý (který se mimochodem rozkvetl do takové míry, že mi s ním museli v nemocnici pomoct), má kolem té zbylé malé jizvičky furt ,,modřinku", i když menší, vím, asi kolem toho dělám po měsíci a kousku od výkonu moc cavyků, no nemůžu si pomoct. :/

Ale mám ještě co zlepšovat - začít chodit ven a nevysedávat doma, což mě mimochodem nesmírně baví, pustit se do ládování se ne moc oblíbeným ovocem a zeleninou místo sladkostí a ták. :)


Jak to s realizací výše zmíněných doporučení dopadlo, můžete odtušit z různých článků, co se tu nachází. :D Tolik k mému prvnímu setkání s akné, v dalším díle se budu zabývat léčebným procesem, co trvá vlastně už víc jak 4,5 let! Dočtete se tedy také o mých zkušenostech s různými léčivými produkty. :)

Co vy a akné? Máte ho (ještě)? Jak to všechno začalo? :)

 


Komentáře

1 Whirpy Whirpy | E-mail | Web | 18. listopadu 2016 v 23:29

:D To je strašné. Zákeřné pupínky, fakt. Sama jsem proti nim taky bojovala a preventivně i nadále bojuji, ale musím říct, že jít s tím na kožní se mi ještě nepoštěstilo.
Nicméně mě škodolibě těší, že nejsem jediné dítě, které tehdy neposlechlo a z nudy si mnulo a škrábalo ksicht.
V období, kdy byly mé pupínky v největším rozpuku mi moje mamka ráda říkávala: "Tys měla tak pěknou pleť, dokud sis do toho nevrtala. Nechápu, proč sis to jako nenamazala tou mastičkou, vůbec si teď takovou pleť nemusela mít."
A já věděla, že má pravdu, jenže mě to tak bavilo a nechat beďar na pokoji a jen ho zamazat mastičkou a čekat až zmizí?
Nenene rozrýpat, zničit, rozhodně nenechávat v klidu!

2 SchwarzRosen SchwarzRosen | 19. listopadu 2016 v 0:36

Já rozrýpávám do teď - no prostě mě to baví =oD Jinak kožařka (nešla jsem k ní kvůli pupínkům) mi na to dala mastičku imazol... pomáhá spíš na zhojení těch rozrýpaných, mi přijde.

3 SchwarzRosen SchwarzRosen | 19. listopadu 2016 v 0:37

Jo, ještě chci doplnit, že já si při čtení vytrhávala vlasy... pak jsem měla takou malou plešku v místech, kde mi končí pěšinka =oD

4 b. b. | Web | 19. listopadu 2016 v 9:41

akné mám taky a to i ve svých 25 letech bee :( :D ale taky neustále rýpu a zanícuju. ale používám konopný olej, lopuch, květovou vodu a vyhýbám se všemu s vysokou komedonogenitou.. někdy o tom napíšu článek. je to boj :)

5 Vendy Vendy | 19. listopadu 2016 v 12:54

U mě je to dlouhý příběh. :-D

6 Lúmenn Lúmenn | Web | 19. listopadu 2016 v 15:41

Já mám naštěstí v genech, že mě tohle svinstvo téměř minulo. Jen občas se objeví nějaký pupínek. A právě u nich jsem vysledovala, že vždycky přicházejí po nějakém zanesení organismu - alkoholový večírek, přežrání se mastným nebo sladkým, zákonitě přijde akné. A moje sestra, která trpěla šílenou vyrážkou po celém obličeji po celou pubertu, si taky prošla zjištěním, že mazat se může třeba svěcenou, ale nakonec nejvíce léčí právě změna stravy, detoxikace organismu a nadpůrměrné množství čisté vody k pití. Doporučuju, umí to zázraky;)

7 Vlaďka Vlaďka | Web | 19. listopadu 2016 v 15:41

Stálý boj, občas vítěžím já, občas pupínky....

8 Elizabeth Elizabeth | Web | 21. listopadu 2016 v 15:51

Ja som s pleťou nemala až taký problém. Avšak okolo očí mám niekoľko vyrážok a bradavičiek, nie je to pekné, ale už ma sklamali všetky druhy kozmetiky a nejde to odtiaľ preč. Také škaredé boľavé sa mi robia hocikde na tele, no na tvári našťastie nie. :D

9 m. m. | E-mail | Web | 22. listopadu 2016 v 16:29

Mně je skoro 30 (fuj) a bojuju s tim pořád. Je to vším možným - pražským vzdouškem počínaje, přes limonády, kafe a další stravovací zlozvyky pokračuje a hormonálními výkyvy z měsíčků konče. Nejvíc mi pomáhá dodržovat hygienu rukou, protože si na ten obličej pořád makám, nemít dlouhou ofinu, která by mi ty nečistoty rozmazávala po celém obličeji, často si pleť čistit a výpuky vysušovat - teď mám třeba zinkový krém, někdy ale pomáhá třeba i zubní pasta. Vyzkoušela jsem všechny možné vodičky a přípravky a máloco vydrželo fungovat dlouhodobě -moje pleť je bohužel extrémně přizpůsobivá.

Největší zázraky jsem zažila asi s lékařským benzínem a s Clinique.

Jo a taky si musím udržovat čisté houbičky od pudru a další případné kosmetické nářadí (skoro žádné jiné naštěstí nemám) a když je make-up staršího data nebo prostě moc silné těžké konzistence, tak to taky nejde, to se prostě budu osypávat do aleluja.

10 padesatka padesatka | E-mail | Web | 26. listopadu 2016 v 9:36

Taky se chystám na kožní, mám olezlou bradu. Jsem zvědavá, co mi doktorka řekne.. :-) a to jsem v pubertě byla celkem bez problémů.

11 Anchor Anchor | E-mail | Web | 26. listopadu 2016 v 17:58

[1]: Tak to asi máš pupínečky a ne je*áky, anebo jsi velmi otrlá, co se vzhledu svého obličeje týče - v tom případě bych ti musela vyjádřit překvapený obdiv :D
Héj! :D
Sadimasochismus v nové podobě! :D

[2]: I ty, Brute? :D :-)
[3]: Ježiš, to jsi to sebepoškozování při čtení povýšila na novou úroveň! O_O :D

[4]: Určitě to napiš! :D

[5]: Tak se vrhni do jeho sepisování radši už dnes, ať to za svůj život stihneš dopsat! :D

[6]: Se máš, tyjo! O_O Pravda, že detoxikaci organismu jsem nezkoušela, ale zkoušela jsem jíst více ovoce a zeleniny a vynechat čokoládu a bylo to na dvě věci! ??? Pravda, snažila jsem se jen po dobu jednoho měsíce... :D

[7]: Snad nakonec zvítězíš ty! :D

[8]: Blbá otázka - už jsi s tím byla u doktora? :-)

[9]: Nestraš se tím zbytečně, ještě ti je dvacet něco! :-) Díky za užitečné rady a tipy! :-D

[10]: Splácíte daň z puberty? :D Každopádně držím palce, ať to brzo zmizí! :-)

12 Eliss Eliss | Web | 7. prosince 2016 v 14:38

Já měla akné v pubertě, teď už mě naštěstí netrápí, jen mám občas pár pupínků před měsíčkama.... :-)

13 Ginger White Ginger White | Web | 7. prosince 2016 v 18:02

S akne bojuji od puberty, a i když jsem dospělá, trápí mě pořád. Za léčbu jsem vyhodila už tisíce a nic nepomáhá. Tak nějak už jsem si začala zvykat,že se ho asi nezbavím. :-D Je to hold závod na dlouhou trať.

14 I am Jane I am Jane | Web | 7. prosince 2016 v 19:51

Mě akné naštěstí netrápilo ani v pubertě :-) za to starší brácha se ho natrápil až až :-( .

15 Vaness Vaness | Web | 7. prosince 2016 v 20:49

Já už vlastně ani nevím. :D Mám i takový pocit, že celou dobu nic a pak přišlo bum s první menstruací. Vždy se osypu před ní a jsem pak minový pole. Zahojí se to tak týden před další bombou, kdy jsem opět krásná. :D

16 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 7. prosince 2016 v 20:57

Akné neakné, mě zaujala jiná věc: kdybych měla vytáhnout svůj 4 roky starý článek, tuze bych se za něj styděla. A ty očividně nemusíš, smekám! :)

17 Aknicare Aknicare | E-mail | Web | 11. září 2017 v 14:39

Lidé hledají rychlá instantní řešení, obrací se na konvenční medicínu a nic z toho nefunguje. Jak by také mohlo. Každý jsme jiný, důvodů pro vznik akné může být několik a je tak potřeba individuální přístup a péče. Ať už jsou spouštěčem hormonální nerovnováha, znečištěná střeva a slabá imunita nebo játra. Cest k vyléčení je na internetu dost a dost, bohužel dokud budou lidé lpět na svém pohodlí, jsou jim k ničemu. A tím pohodlím mám na mysli takové prkotiny jako pít denně více kávy než čisté vody, spát jen minimálně, sedět celý den v kanceláři u PC a stresovat se, jíst jídla z fast foodu nebo balené polotovary, nechodit na slunce, ...

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama