Studium víceletého gymnázia očima studentky

17. února 2017 v 23:54 | Anchor |  Zamyšlení
Šla jsem dobrovolně na gympl a teď často remcám, že se tam musím učit mimo jiné zbytečné blbosti... :D To je úroveň, co? Ovšem takových vykuků je nás tam naštěstí víc, né-li valná většina, což by mělo zmírnit předchozí šokující zjištění. :D

Ale proč jsem se tam tedy přihlásila, když tak často nadávám na studium na této škole? Vedlo mě k tomu zhruba tohle:
  • Na základce jsem neměla nejlepší pozici v kolektivu (ale kupodivu jsem tam měla víc kamarádek než teď na gymnáziu!), což byl pro mě zásadní důvod pro to, abych šla v 5. třídě zkusit přijímačky na gympl a nejlépe prošla a změnila prostředí.
  • Chtěla jsem na gymnázium také kvůli tomu, že to zní prestižně, když člověk řekne, že tam studoval, navíc na víceletém gymplu (no jo no :D).
  • Určitou váhu mělo také to, že jsme se ve školce s kamarádkou (zde na blogu nazvanou Kapitánka) domluvily, že obě budeme studovat na této vzdělávací instituci (mimochodem, dostaly jsme se tam obě a v primě jsme spolu seděly :D). :D
  • Samozřejmě zásadní roli v rozhodování měla skutečnost, že jsem na základce měla samé jedničky, pro jejichž získání jsem se nemusela učit. Existovala tedy určitá pravděpodobnost, že studium na gymnáziu zvládnu.
  • Jak můžete vyvodit z předchozích důvodů (teda kromě toho prvního), lehkomyslně jsem si rozhodla o budoucnosti. To není tak docela pravda, další důvod pro snahu o zmáknutí přijímaček na gympl bylo to, že jsem absolutně nevěděla, čím se chci stát, a tak se mi zdálo skvělé si prodloužit dobu před rozhodnutím.
Přesně tyto skutečnosti vyústily v diskuzi u nás doma, zda mě tam rodiče přihlásí. A nebylo to vyloženě jednoduché! Táta s tím návrhem sice souhlasil, ale mamka byla dlouho proti, jelikož se bála, že mi víceleté gymnázium vezme dětství.

To bylo zbytečné, pokračovala jsem ve flákání a trochu jsem se seznámila s nepovolenými pomůckami. :D


Známky tedy nemám jako premiantka, ale jsem s nimi celkem spokojená, když vezmu v potaz i to, že se furt někde dočítám, jak se na ně po vystudování už nikdo nebude ptát.

Nakonec se nám samozřejmě s drahým rodičem mužského pohlaví přece podařilo neméně drahého rodiče ženského pohlaví přesvědčit. To dá rozum, jinak bych nemohla ťukat tento článek.

Mohly jsme se tedy s poslední zmíněnou osobou - s mamkou - vydat na den otevřených dveří gymplu. Zajímavé je, že i když jsem se tedy podívala dovnitř, nějak jsem získané poznatky o interiéru do přijímacích zkoušek zapomněla, soudě podle toho, že si vzpomínám na to, jak jsem v den psaní testů byla vzhledem vnitřních prostor školy překvapená! :D

Každopádně nezapomněla jsem úplně všechno ohledně dne otevřených dveří gymplu. Kromě toho, jak mě vyděsila jedna odtažitě, vážně a přísně vypadající profesorka češtiny (naštěstí jsme ji nedostali :D), si vzpomínám ještě na jednu věc. Při prohlídce budovy (svým zevnějškem mi připomínal/á Školu čar a kouzel v Bradavicích, což byl také důvod pro snahu o dostání se tam :D) jsem učinila velkolepou věc, a to sice to, že jsem se zapřísahala, že jestli se tam dostanu, tak se budu poctivě na všechny písemky pořád učit! :D

No, vydrželo mi to jen do přijímaček, do kterých jsem dělala přípravné Scio testy. Na to teda musela dohlížet mamka, jelikož lenost začala otevírat očka. Mimochodem, jestli trochu pokazíte zkušební srovnávací Scio testy, neděste se, na skutečných přijímačkách můžete zaválet.


O přijímačkách sem ostatně plánuju z poznámkového sešitu přepsat ještě jeden článek, ve kterém se možná vyskytuje ještě něco navíc, a tak se radši přesunu k současné době. :D

Existují tedy chvíle, kdy nadávám na obsah učiva. Rozčiluju se zejména o fyzice (ta mi fakt leze krkem), chemii nemůžu vystát a při řešení matematických příkladů často zírám jako puk.

Ale pokud odhlédnu od těchto předmětů a pokud se nenacházím ve chvílích, kdy jsem zavalena učením a snažím se biflovat se na poslední chvíli před testem, to, co nám tam cpou do hlavy, se mi docela jeví jako zajímavé. Navíc pokud něco pochopím a něco se mi podaří, hned se kamarádím i s čísly, písmeny a znaménky (mým osobním top jsou rovnice a nerovnice <3).

Jo, rozhodně nás tam neučí věci potřebné pro běžný život (tedy pár z nich taky, ovšem většinu prostě člověk nevyužije), ale já už se asi naučila vnímat školu jako takovou "nástavbu", něco extra, že takové ty běžné věci nás mají naučit doma rodiče. Na gymplu nám cvičí mozek, za což v extrémně dobrém rozpoložení bývám ráda, jelikož jsem (zatím) strašně líná a bez toho bych možná zakrněla. A stal by se ze mě debil.

Studium na gymplu tedy můžu vřele doporučit, minimálně studium tam u nás (ale radši přímo neřeknu, kde že to trávím těch 6-8 hodin denně, v kterém městě, z důvodu ochrany soukromí :D). Jsem fakt ráda, že jsem z té páté třídy přestoupila, protože si myslím, že určitá část spolužáků na základce zakrněla a zkazili se. Né že já bych byla příklad svatého člověka, ale prostě určité rozdíly tu jsou. :)

Jak můžete vidět, mluvím pouze o sobě a o svém subjektivním pocitu z určité části spolužáků. :D Tedy rozhodně nechci, aby to vyznělo, že nějak pomlouvám lidi ze základek a že říkám, že na základce všichni zakrní a stanou se z nich debilové. To teda netvrdím!

Tedy pokud jste studentíci pátých tříd (či sedmých nebo devátých), vesele se na gymnázium přihlašte, ale pozor! Už na to nemáte moc času! Minimálně na našem gymplu je uzavírka přihlášek 1. 3.! :D


Co vy a gymnázium? Studujete na něm (v tom případě se prosím podělte se zkušenostmi a příběhy o tom, co se vám tam stalo), máte v plánu podat přihlášku či byste tam v žádném případě nechtěli? Obdivujete ty, co se na gympl dostali už z pátých tříd? :D
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 D. D. | Web | 18. února 2017 v 8:03

Mě by zajímalo... když se dostaneš na gympl ze sedmičky nebo devítky, nebudeš pak ve třídě oproti spolužákům, kteří tam jsou už od primy, pozadu, protože už několik let předtím měli náročnější výuku než ty?

A taky... neházej všechny ne-gymnazisty do jednoho pytle. Každý není idiot jen proto, že nechodí na prestižní gympl. Jo, taky se hlásím na lyceum (přičemž bych se mnohem radši dostala na normální odbornou střední, kam si podávám druhou přihlášku, abych řekla pravdu), ale nebudu se tvářit jako něco víc třeba před spolužačkami, které jdou na učňák.

Promiň, jestli zním nějak moc útočně, nechci se hádat nebo něco, ale trochu se mě některé věty dotkly. Ale možná se jen některá z nás trochu nepřesně vyjádřila. ;-)

2 Honza Honza | Web | 18. února 2017 v 10:16

Na gymplu se naučíš spoustu nepotřebných věcí, které pak vzápětí zapomeneš, ale myslím, že taková škola tě nejlépe připraví k maturitě a člověk má přece jen trochu větší rozhled. Nicméně, není to škola pro každého. Pro mě osobně to byly fajn čtyři roky, našel jsem mnoho skvělých přátel a celkově člověk rád vzpomíná.
Co se týče osmiletého gymnázia, vždycky mi připadali tito lidé jako z jiné planety :D A pokud dítko v páté třídě nechce, rozhodně bych ho jako rodič nenutil. Myslím, že pro spoustu dětí je v tomto věku ještě příliš brzy na rozhodování, jestli chtějí na gymnázium. Já jsem nikdy nelitoval, že jsem nastoupil až na čtyřleté gymnázium, právě naopak. A zdá se, že jsem ani nezakrněl do té doby.

3 Alo Alo | Web | 18. února 2017 v 10:53

[1]: Lidi jdoucí z sedmé či deváté třídy jsou v samostatných třídách a nejsou spolu s těmi na osmiletém gymplu a u nás se většina rozdílů smazala už během prvního roku.

Na gympl jsem taky šla už po páté třídě a nemůžu si stěžovat. Bylo to moje rozhodnutí, protože jsem na základce neměla žádné přátele, na gymplu jsem získala několik opravdu dobrých přátel a plno lidí, s kterými se mám o čem bavit. Zvládání látky je asi dosti subjektivní, protože osobně mi to moc problémy nedělalo a poslední dva roky jsem se už učila jen 20 minut před písemkou ;-) .
Na maturitu mě náš gympl připravit fakt dobře a to ani nemluvím o přípravě na vysokou. V těchto věcech, ale strašně záleží, na jakém gymplu daný člověk je, protože na vysoké jsme se sešli z různých gymplů a tím pádem jsme mělo různou úroveň znalostí.
Jo a co se týče učení praktických věcí, to nedělali ani na základce, takže to nečekám ani od gymplu, ale ono záleží i na učitelích, někteří občas přihodí i užitečný informace ze života.

Jinak bezva článek, většinou mi připadá, že se objevují jen články kritizující školu a gympl zvlášť.

4 Anchor Anchor | E-mail | Web | 18. února 2017 v 11:12

[1]: Nejsou spolu ve třídě - jsou v samostatných, tedy různé časy příchodů na nálevnu vědomostí do mozku až tolik nevadí. :D Nevím, jaký rozdíl je mezi lidmi, co šli z páté a ze sedmé třídy, protože k nám se chodí jen z páté a deváté. Nejspíš tam rozdíl trochu bude, každopádně mezi lidmi z osmiletého a čtyřletého je. :D Většinou jsme na tom se znalostmi líp a myslím si, že na nás mají profesoři větší nároky, ale občas jsou čtyřleťáci lepší, protože si myslím, že se někdy učí víc, my už něco někdy jedeme na pohodu :D

Ježiš, pardon, tak jsem to nemyslela, hned dodám poznámku do článku! Mluvím o sobě a o svém subjektivním pocitu z URČITÉ ČÁSTI spolužáků. Já kdybych nebyla na gymplu, tak bych jistojistě zakrněla, protože jsem velmi líná a na základce by mě asi honili něco udělat o dost míň. :-)

Díky za tu poslední větu! :-) :-) :-)

[2]: :-)

Z jiné planety? Jak to? :D Však jo, žádné nucení. :-)

[3]: Díky za odpověď na první komentáŕ! :D

:-)

Ježiš, děkuju moc! :D  Jo no :D

5 Eliss Eliss | Web | 18. února 2017 v 11:26

Tak ať se ti daří...

6 Anchor Anchor | E-mail | Web | 18. února 2017 v 11:29

[5]: Děkuju moc! :-) Akorát mě trochu děsí, že jsi sem tentokrát nenapsala žádný smajlík, protože mám takový pocit, že je normálně přidáváš :D :-)

7 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 18. února 2017 v 13:08

To máš dobrý, že to tví rodiče zvažovali z takového důvodu. Já tam chtěla taky, ale mí rodiče to zvažovali z toho důvodu, že "bych musela dojíždět v šest ráno a druhý stupeň (na který jsme všichni museli z vesnické základky přecházet do vedlejšího města) je přece na tomhle gymplu stejnej jako ta proslaveně přísná základka vedle", tak jsem tam nešla. Ale ani mi to nevadí, protože ta základka vedle byla opravdu celkem přísná a byl to neskutečnej zážitek, co by se na gymplu asi neopakoval, protože by tam nebyli ti případi propadáci, co se nám starali o nevšední život :D A nakonec jsem na střední stejně šla do stejné školy, protože krom osmiletého a normálního gymplu tam měli ještě mezi obory i mou obchodku, a zjistila jsem, že jsem nepřišla o moc. I když kdo ví, třeba bych se tam fyziku a chemii naučila lépe než na základce a zvolila si jiný směr. Ale nakonec jsem udělala i vysokou, na které předpokládali lidi z gymplů, a škola mě k ní nevedla vůbec, to spíš soukromé zájmy, které s obchodkou nesouvisí. Tak nevím :D A je fakt, že oddálit si vstávání na vlak o šesté o čtyři roky nebylo nepříjemné :D

A ona ta výuka věcí potřebných pro život tak nějak chybí všude. Jo, o ekonomice jsme se naučili pár věcí jako vyplnit daňové přiznání (jak jsem zjistila, ne ale kvalitně :D) nebo trochu pracovat s financema, nebo psát objednávky a číst faktury, ale jak používat hromadnou dopravu, pokud ses nenarodila ve městě, kde funguje, jak se orientovat v úřadech nebo jak se objednávat k doktorovi a vyznat se v jízdních řádech, to člověk zjišťuje praxí, ať studoval kdekoli :D

8 Heaven Heaven | Web | 18. února 2017 v 13:55

Taky chodím na víceletý gympl - ještě pořád. Jenom o rok déle a už by mně z toho šiblo :D Já jsem tam nijak vehementně nechtěla, dotlačili mně tak rodiče a v té době mi to bylo jedno. Nakonec jsem ráda za to, že jsem se tam nějak dostala :) Šok byl (hlavně pro rodiče), že už nemám samé jedničky, že už nejsem premiant a jeden z nejlepších jako na základce. Nižší gympl byl pro mně paradoxně těžší, protože to neustálé zkoušení, psaní domácích úkolů a testů mně prostě nebralo. Nebyl tam skoro žádný předmět, který by mně bavil, ale naštěstí se to na vyšším gymplu trochu změnilo a tak nějak jsem se našla. Gympl, ať už víceletý jako čtyřletý, je dobrá volba, ale ne pro každého. Nejvíc mě zaráží, že tam jsou lidé, kteří třeba nemají rádi přírodní vědy ani matematiku (tak trochu já :D) a pak si stěžují, že ji tam mají - teď mluvím hlavně o čtyřleťácích. Když někam jdu, tak si nejdřív přečtu kam jdu, kolik tam je hodin jakého předmětu a podobně...

9 D. D. | 18. února 2017 v 14:01

[4]: Díky ;-) :-)

Fakt je, že nemám moc srovnání těch rozdílů v učení na gymplu vs. na základce, ale jo, uznávám, že někdo tu možná zakrnět i může. Na druhou stranu, nejbližší gympl, který u nás v okolí je (ne že by teda byl kdyžtak pro někoho ze vsi problém dojet o pár kilometrů dál do krajského města, kde je výběr větší :D), bere z dvaatřiceti zájemců třicet a nároky jsou veškerý žádný - tím chci jen říct, že i gympl může být někdy docela ulívárna :-D.

10 Čerf Čerf | E-mail | Web | 18. února 2017 v 15:33

Jajaj, nevím, nevím, jestli jako dávný učitel fyziky a chemie na víceletém gymnáziu nemám být radši potichu :-). Já si myslím, že škola by měla primárně dávat vzdělanostní základ, jak svět funguje z mnoha různých pohledů. Na takových základech se pak dá postavit jak rodinný domek, tak i mrakodrap. Trochu se děsím těch, kteří jsou školou připravováni pouze v úzkém koridoru své specializace a dobrovolně se odstřihují od přesahu a rozhledu i za plot "své zahrádky" do jiných oborů. Zažil jsem ostatně, jak drsní technici pro sebe okouzleně objevili kouzlo umění, stejně jako když zavilí "humaniťáci" zůstali jak opaření, když zjistili neuvěřitelné analogie mezi svými společenskými obory a pozoruhodnými přírodními jevy. Ale záleží to samozřejmě především na schopnosti učitelů zaujmout a podobná propojení vůbec umět nalézat a nabízet jako něco, co může mít velmi dobrý smysl :-).

11 Lotty Lytton Lotty Lytton | Web | 26. února 2017 v 1:16

"určitá část spolužáků na základce zakrněla a zkazili se" - hele, přesně takovýhle pocit mám já ze svých spolužáků ze základky :D

Já na gympl nejdřív hrozně chtěla, pak jsem na něj nadávala a nakonec jsem za něj ráda. I když mě nakonec přemohla lenost a šla jsem na poměrně jednoduchou vejšku (teda oproti gymplu) tak jsem zjistila, že jako "základní vzdělání" je gympl docela dobrý.
(Beru gympl jako základ mého vzdělání protože na základce jsem se kromě psaní, čtení a nejlepších míst pro tahák naučila velký kulový.)

Zjistila jsem, že mám mnohem větší rozhled než moji spolužáci z jiných škol. A to, co se oni naučili a teď využívají na škole která je ve stejném oboru, já doženu snadno. Ale nikdy nedoženou to, co já jsem si odnesla z gymplu.

Otázkou je, jestli to co vím a umím, mám z gymplu nebo z té hromady knih kterou jsem pod lavicí na gymplu přečetla :D

Každopádně! Teď jsem ve třídě zhruba jediná kdo nemá problém s počítáním. A to jsem na gymplu matiku strašně nenáviděla. I teď s ní mám nevyřízené účty a osobní spory, ale jelikož mi začala docela jít (a jelikož ostatní neměli matiku na škole tolik co já, tak si můžu připadat chytrá) rozhodla jsem se, že jí to odpustím :D

12 Anchor Anchor | E-mail | Web | 26. února 2017 v 1:58

[11]: :D

Tys šla na jednoduchou vejšku? O_O A kam?!? :D Prosím, řekni mi to, tam chci taky! :D Jak se projevuje, že je jednoduchá? :D Jaký byly přijímačky? :D

Aha, matika... Fuj... Tak asi nic, no! :D

13 Lotty Lytton Lotty Lytton | Web | 26. února 2017 v 2:06

[12]: Na hotelovku. Projevuje se to tak, že s člověk nemusí vůbec učit a i tak má lepší výsledky než všichni okolo :D

Matika je jenom v rámci statistiky. Taková jakože ošizená, zakamuflovaná matematika.
A to jsem zrovinka začala fňukat, že mi ta matika chybí, když už jsem se jí kvůli matuře naučila. A najednou takováhle zrada :D

14 Anchor Anchor | E-mail | Web | 26. února 2017 v 2:10

[13]: Fůůůj, statistika, to mi zrovna nějak nešlo. Teda ve čtvrtletce jsem kupodivu příklad z toho vyřešila, ale v podstatě jsem pořádně nevěděla, co dělám. :D

No jo, ale na hotelovku v kterém městě prosím? :D (klidně mi to napiš prostřednictvím nějaké sociální sítě nebo na email Anchorin@email.cz - slibuju, že jestli bych se tam dostala, tak tě tam nebudu stalkovat :D)

A jaký tam byly ty přijímačky? :D Těžký? Písemný? Ústní? :D

15 Lotty Lytton Lotty Lytton | Web | 27. února 2017 v 12:47

Napíšu ti :D

16 Anchor Anchor | E-mail | Web | 27. února 2017 v 18:29

[15]: Díky, podívám se a odepíšu ti, co nejdřív to půjde!

17 Anchor Anchor | E-mail | Web | 27. února 2017 v 18:29

* :D

18 Sayuri Sayuri | E-mail | Web | 1. března 2017 v 16:06

No, ja som študovala tiež na gymku ale normálne 4 ročnom a som rada, že som z neho vonku. Neustále som sa snažila amť dobré známky, potom som zistila, že na to každý kašle tak som kašľala aj ja (nie že by bolie xtra zlé, také 1/2, z matiky 3atd) ale učenie mi prišlo zbytočné, z každého niečo ale dokopy nič. Zmaturovala som na samé jednotky a nikto sa ma na to nepýta. A na výške tiež nikoho známky nezaujímajú, takže všetko to že "budeš mať lepšie známky, lepšia budúcnosť, lepšia škola.." boli čisto len kecy. :D
Ale musím povedať, že na gymku som zažila aj zopár vtipných a super momentov, bohužiaľ som tam nemala kamošky, ktoréé by doteraz vydržali :(

19 Elwin Elwin | E-mail | Web | 4. března 2017 v 17:42

8 let gymplu tě naučí hodně věcem, což si uvědomíš až mnohem později. Minimálně to, že bez práce ne vždycky všechno půjde. To ti dá i vysoká, naučíš se bojovat a překonávat totální idiocie :D a při pohledu zpět ti dojde, jak skvělé vzdělání jsi dostala :)
Musím říct, že já měla známky vždycky super (maximálně dvě dvojky) a jediný moment, kdy mi to pomohlo, byly přijímačky (vzali mě bez nich) :D jinak se nikdo moc neptal. A to samé je to dneska. Nikoho nezajímá, za kolik jsem dala státnice, ale jestli ten titul máš a z čeho. Na druhou stranu bych na učení tak moc nežehrala, protože... nu, ono to krásně trénuje paměť a člověk je pak časem překvapený, jak moc to všechno pomohlo :D čímž se dostává, k obrázku s taháky - můžu hodit? :D

A jinak? Jinak jsem lidi mimo gympl viděla úplně stejně. Jedna slečna ze zdravky se mnou byla i na vysoké a ten rozdíl byl propastný...

Takže mazej šprtat na maturitu, protože to prostě zvládneš!

20 Arael Arael | E-mail | Web | 4. března 2017 v 17:54

Taky chodím na osmiletý gympl, do kvinty. A musím říct, že jít tam bylo to nejlepší rozhodnutí, jaké jsem kdy mohla udělat. Pravda, původně jsem na gympl jít nechtěla - nechtěla jsem odcházet z naší třídy a navíc jsem byla zamilovaná :D. Měla jsem ale samé jedničky (které mám pořád... neptejte se mě, jak je to možné, sama nevím :D) a učitelka rodičům říkala, že bych to měla zkusit. Navíc tam chtěl jít i můj kamarád a později jsem zjistila, že i kluk, do kterého jsem byla zamilovaná. Tak jsem si teda řekla - jo, zkusím to. Šla jsem na DOD a tam se dozvěděla o robotickém kroužku - naprosto mě to nadchnulo, chtěla jsem tam. (Do toho kroužku jsem pak šla jednou a zjistila jsem, že bych to časově nestíhala, tak jsem řekla, že budu chodit příští rok - od té doby mě tam nikdy nikdo neviděl :D). Na přípravky jsem nechodila, připravovala jsem se doma sama - a byla jsem 4. :D Bohužel, kluk, který se mi líbil, se na gympl nedostal :( :D. Ale můj kamarád jo.
A musím říct... náš gympl je prostě skvělý! Sice jsem podle mě v horším kolektivu než na základce (na základce jsme se víceméně bavili všichni, tady je to horší, mám jen jednu kamarádku - zato ale nejlepší, co může být :), ale je fakt, že teďka v kvintě se to začíná urovnávat. Asi dospíváme nebo co. I když nám třídní i naše profesorka na angličtinu několikrát říkala, že jsme ve vývoji oproti ostatním třídám pozadu :DDD), ale to ostatní je mnohem lepší (pardon za taková dlouhá souvětí, chytla mě spisovatelská nálada :D).
Souhlasím s tebou s tou fyzikou - to je hnus nejvyšší. Navíc máme starého, pěkně debilním způsobem učícího profesora, který mě zrovna včera opět naštval neohlášenou písemkou na celkem staré učivo...
Chemii jsem začla mít ráda až letos, kdy jsem se definitivně rozhodla, že z ní budu maturovat. Dříve jsem ji nenáviděla - nejspíš kvůli naši "milé" paní profesorce, která ale údajně umí tu chemii opravdu naučit - no nevím :D. Naše třída a chemie, to je ale odvěký boj, který nikdy neskončí :D
Naopak moje srdcovka je biologie. Tu prostě miluju. Asi v sekundě jsem se rozhodla, že budu chirurgem (vlivem Ordinace v růžové zahradě, kterou jsem tehdy sledovala :DDD), z čehož už samozřejmě sešlo, pak to byla veterinářka, a nakonec to vypadá na učitelku :D. Biologii jsem ale vždycky měla nejradši (kromě primy, to mě neskutečně sr**a :D). Navíc máme úžasnou profesorku, kterou mám ze všech nejradši (a kterou bychom všichni chtěli na chemii, ale bohužel, osud nám nepřál :()
Naše třídní je taky skvělá, přestože nás učí na zeměpis, který opravdu nemám ráda, a tělocvik, který... taky nemám ráda :D. Ale naši třídní ráda mám :)
Normálně si nedovedu představit, že bych odsud někdy měla odejít. Děsím se oktávy... Mým plánem je, že pokud se ze mě opravdu stane učitelka, chtěla bych učit u nás... to by bylo super.
Tyjo, to je slohovka... Omlouvám se za tak sáhodlouhý text, ale prostě jsem to potřebovala všechno vypsat :DD

21 Arael Arael | E-mail | Web | 4. března 2017 v 18:11

Jejda, tak jsem se rozepsala, až jsem zapomněla reagovat na hlavní téma článku :D
Podle mě opravdu nebudeme v životě potřebovat vědět, jaké bylo státní zřízení ve Spartě či umět nazpaměť vzorečky pro výpočet gravitační síly (či jak to je), teda pokud se nepřihlásíme do soutěže typu "Chcete být milionářem?"
Ale přiznejme si to - vlastně ani většinou nemáme právo si stěžovat - jsme tady dobrovolně, v kvartě jsme mohli nebo můžeme přestoupit jinam. Ale přesto jsme na gymplu zůstali, takže musíme počítat s tím, že se budeme učit i věci, které nám k ničemu nebudou, protože většina gymplů nemá konkrétní zaměření, je to všeobecná škola :)
Tak to prostě musíme těch 8 let přežít, no :)

22 Allex Allex | E-mail | Web | 4. března 2017 v 18:42

Jsem na osmiletém gymnáziu a jsem nadmíru spokojená. Víceméně mě k tomu vedly stejné důvody jako tebe. :))

23 shira-elizabeth shira-elizabeth | E-mail | Web | 4. března 2017 v 18:58

Já chodila na osmiletej gympl a.. Ten rozdíl mezi náma a lidma na čtyřletny byl docela brutální.. (U nás se píšou srovnávací testy a pak výsledky visí na chodbě.)
A jo, jsou i špatný gymply, u nás jsou celkem 4 a z toho ten, na kterej jsem chodila já byl nejnáročnější (a to si nevymejšlim, jelikož lidi, co u nás propadali přecházeli na ty ostatní a tam byli za premianty).
Já si pořád ještě nejsem jistá, co chci dělat a to jsem už na vejšce. Jsme už v jiný době, je v pořádku, když lidi nevědí, čemu se chtějí věnovat, protože existuje příliš možností.
Já byla na gymplu ráda. Teď chodím na stavárnu, ale mám ráda biologii a hudebku i výtvarku, kdybych byla na stavební střední, hodně by mi to všechno chybělo. A mimo jiné by mi pravděpodobně hodně chyběli hodiny angličtiny. Protože i špatná angličtina je lepší než žádná. Už jsem se setkala se spolužáky, co mi tvrdili, že jim to nikdy k ničemu nebude, protože přece budou v čechách.... Což je to nejhloupější, co mohou říct, když se části norem ani nepřekládají.
Každopádně, užívej rozhledu, jaký ti gympl dá, jiná škola to neudělá :)

24 ztraceny-chemik ztraceny-chemik | 4. března 2017 v 19:03

Já jsem šla na čtyřletý. Maturovala jsem dva roky po pevném zavedení státní maturity, takže jsme až do půlky druhého pololetí čtvrťáku pořádně nevěděli, jak bude státní část vypadat. Vzhledem k tomu, že jsem chodila na gympl, který má charakter toaletního papíru (sorry, drahý gymple v Čelákovicích), nic moc jsme se nenaučili. Po gymplu jsem šla na VŠCHT, odkud mě vyhodili díky mé vlastní lenosti. Momentálně studuju Tvorbu textu a scénáře.
Shrnuto, podtrženo: gympl byl fajn, jsem nakonec ráda, že jsem na něj šla, poskytl mi rozhled v mnoha oblastech, ALE co se týče literatury (kterou poslední tři roky potřebuju echt), musela jsem si naprosto základní věci dohledávat sama. Naopak z matematiky jsem měla solidní základ pro studium VŠCHT, nicméně moje mozkové schopnosti na vyšší matematiku nestačily :D Rozuměj dělám banální chyby z roztržitosti :D

25 Petra Petra | Web | 4. března 2017 v 19:37

Já jsem litovala toho, že jdu na gympl, až když jsem se dostala na výšku. Bohužel jsem si nevybrala zrovna lehký obor. Při představě, že bych to nezvládla a svým vzděláním bych pro potenciálního zaměstnavatele byla jako osoba, která má jenom základku, protože gympl mi nedal žádné konkrétní vzdělání, mě začala fakt děsit. Naštěstí se tak ale nestalo.

Jo, ten častý argument - že na gymplu se lidi nenaučí nic potřebného pro obyčejný život, mě vždycky fakt rozesměje. Rozhodně se mi hodila matika. Rozhodně jsem využila chemii, češtinu, zeměpis... Rozhodně víc, než využívám účetnictví atd. To jsou prostě jenom blbé kecy lidí, kteří si tímhle honí ego.
Jde to vidět i na maturitě. Zatímco děcka z učňáků a dokonce i ekonomek nadávají, jak je maturita těžká a jak tam jsou nesmysly, tak gymplák ji dá s přehledem a ještě se směje, jestli tohle někdo myslel vážně. Úroveň obtížnosti státní maturity se kvůli určitým "debílkům" stále snižuje, aby ji dal fakt každý a z toho důvodu dneska nemá maturita žádnou váhu, protože je to fakt jenom formalita, která vůbec nerozlišuje, zda žák má určitou míru vzdělání. Navíc, když nás zrovna na státní maturitu nikdo nepřipravoval, učili jsme se sami, ve škole jsme prostě jeli další a další učivo které už nebylo součástí státní maturity, proto i kecy typu - my nemáme tolik hodin češtiny a matiky jako ostatní, mi přijdou taky k smíchu. Já se učila na maturu prostě doma.
Neznevažuju žádné jiné střední školy nebo učiliště, každému jde něco jiného. Ale gymplák bez výšky je kvůli "úrovni" maturity nic.

Já jsem šla na čtyřletý gympl. A ty rozdíly mezi námi a osmileťáky byly někdy fakt propastné. Pokud člověk fakt neví, co chce dělat nebo co ho baví, tak nevím, jestli je gympl zrovna ta správná cesta. Na fildu nebo fss může jít i člověk z ekonomky atd a na střední se tolik zbytečně nenadře. Mně ovšem bylo řečeno, že bez gymplu se horko těžko na svůj vysněný obor dostanu, tudíž mi nic jiného nezbývalo. Nakonec jsem byla ráda, že jsem tam šla. Zpětně to byla fakt nejlepší volba.

26 Gipsík Gipsík | E-mail | Web | 4. března 2017 v 21:25

Osobně si nemyslím, že by šlo spíš jen o takovou "nástavbu", ale to poznáš až za pár let :) Ono totiž to, co se dneska zdá příliš teoretické a skoro zbytečné, neužitečné, zúročíš na vysoké, pokud se na nějakou budeš hlásit, protože první roky jsou opravdu jen o teorii, a to o hodně teorii, než na tom začneš stavět nějaké opravdu praktické a hlavně HLUBOKÉ základy praxe ;) Musím říct, že teď opravdu velmi těžím z toho, co do nás během těch osmi let nahustili, o čem jsme si mysleli, že je to na dvě věco :D

27 Gipsík Gipsík | E-mail | Web | 4. března 2017 v 21:30

Mimochodem, to, co mi nalili do hlavy, způsobilo, že i když jsem těsně před maturitou onemocněla a bylo mi kvůli pobytu v nemocnici znemožněno se jakkoli na maturitu připravovat a učit, tak nejenže jsem maturitou prošla, ale já jí prošla dokonce s jedinou dvojkou a závěrečné vysvědčení jsem uzavřela bez dvojek úplně. A aby toho nebylo málo, tak i přijímací zkoušky na Karlovu Univerzitu byly bez přípravy (přičemž jsem dosáhla 5. nejlepšího výsledku) poněvadž jsem byla tou dobou ještě v rekonvalescenci a většinu času jsem po mé velmi komplikované mononukleóze prospala :D No, tak přesně k tomuhle ty kraviny z gymplu slouží :D Člověk spoustu let tvrdě dře, ale má na jejich konci opravdu výrazný náskok a "bonus".

28 H2SO4 H2SO4 | 4. března 2017 v 22:07

Chodím už několikátým rokem na víceletý gympl a musím říct, že mi to připadá stejně těžký jako ZŠ (tedy v podstatě lehký). Poslední dobou už v podstatě nic nedělám, ve spoustě předmětů mě nechají sedět se sluchátkama a knihou a když ne, tak stejně čumím do blba. Jedinej problém je v matice, která nám všem leze do hlavy pomalu a schytali jsme učitele debila. Naštěstí se vyhnu maturitě z matematiky :-P Na druhou stranu fakt nevím, čím chci být, takže gympl pro mě byla jasná volba.
Jinak ke konkrétnímu soukromému gymnáziu, kam chodím já (zní to honosně, avšak opak je pravdou). Řekla bych, že ta škola je fakt nekvalitní, jak jsem řekla nikomu nevadí, že nic nedělám (i přes to jsem jedna z nejlepších studentek), prostředí je vyloženě nechutné, máme lavice a židle z 80.let atd. Učitelům je tak nějak všechno jedno. Můžem si tam nosit, trávu i chlast, přijít zhulení, nikomu to nevadí. Ve třídě jsme měli i experta, co kouřil rovnou v hodině. Lidi odtamtud odcházejí, jak se dá, přestupují i během roku. Vlastně tam chodím jen proto, že to mám blízko od domu :D

29 ja ja | 4. března 2017 v 22:16

gymplem sis budoucnost nezměnila vyjde to stejně jako střední, když jdeš potom na vejšku a pokud na vejšku nejdeš, tak je to naopak horší. Jinak žádný náskok absolvováním studia na gymplu taky podle mě nezískáš. Na vejšce je potom všechno jinak. Lidi potom někteří ztrácí motivaci ke studiu a jiní získávají a proto je to všechno jinak než jak to bylo na střední nebo gymplu a střední a základka učej stejný věci jako gympl, taky záleží na jednotlivých školách zvlášť, některý střední jsou k nezaplacení zatímco gymply k ničemu, je to dost individuální, proto si nemyslim, že mít gympl je něco prestižního. Jediný co je na tom jiný je to, že tam jsou ty přijímačky a choděj tam často lidi který jsou prostě šprti a proto tam jdou :D někdy ale šprti jdou na střední a pak to vyjde na stejno, není to v těch školách ale v těch lidech nebo prostě taky každá škola je jiná.

30 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 4. března 2017 v 23:58

Taky mám za sebou gympl, i když jen čtyřletý, a jsem ráda. Skvěle tě připraví na prakticky jakoukoliv vysokou. U nás jsme navíc ve čtvrťáku měli možnost vybrat si z bloků předmětů podle toho, na co se chceme zaměřit.

31 gitty93 gitty93 | E-mail | Web | 5. března 2017 v 0:21

hoď komentem, kdo jsi bez viny :D

32 Gabriela Gabriela | E-mail | 5. března 2017 v 8:02

Hlásím se ke skupině co chodí na více letý gympl! :-D I sem ti strašně spokojená, přestože moje známky už dávno nejsou samé jedničky a ani v primě na mě nekoukalo vyznamenání z vysvědčení. Občas, když vidím svoje bývalé spolužaky,  tak je mi z ních smutno (potkávám je často , protože na tu školu chodíme na obědy). Většina těch kluků vypadá hrozně vypatlaně a působí na mě jako na takých ti rádoby drsní frajírci, co chodí v teplakách. Pak i velká čast mojich kamarádem působí jako nějaké ...eh... lehké děvy- nejvíce ta, která se na gympl hlásila ale těsně se nedostala (36. byla myslím?)

Chci se zeptat, co si myslite o cermatech (nebo jak se ty nové testy jmenujou :-D )? Já slyšela, že jsou naprosto primitivní a že je zvládne téměř každý :-(

33 darkemperor darkemperor | E-mail | Web | 5. března 2017 v 12:40

Aáá pane bože.. klasickej gymplák, co bude mít nejhůř dvojky a bude skuhrat, jak to neumí. Ještě k tomu ze šprťáckýho osmiletka.

Co to zase bylo za kravinu na hlavní stránce: Učí se na gymplu zbytečnosti? A v článku se o ničem takovém nepíše. Vlastně ano.. jeden odstavec.. výborná klamavá reklama.

Samozřejmě, že se tam učí zbytečnosti. Jako jeden z těch co gymplm prošli to můžu potvrdit.
Všeobecné gymnázium a koro od druháku se zaměřujete na předměty, které potřebujete na vejšku. ALE stále se do toho musíe učit i ty ostatní, které na vejšce, kam chcete, nejsou podstatné.

Takže se popřípadě učíte to, co vás baví a zajímá, plus k tomu máte hromadu nervů z toho ostatního, co by jste mohli mít v prdeli.

Případné další dotazy milerád odpovím.

34 Pražský poděs Pražský poděs | E-mail | Web | 5. března 2017 v 13:21

Tohle neučení věcí praktických pro život, achjo...představ si, že správně by tě na gymnáziu měli ještě naučit latinsky a řecky. Pokud se chceš učit věci "praktický pro život", tak odcestuj někam mezi obyvatele deštných pralesů, aby tě naučili postavit si loďku, na který pak budeš jezdit lovit ryby. Omg.
Tohle skuhrání o "věcech praktických pro život" z úst studenta opravdu nesnáším, nemůžu si pomoct. Gymnázium tady prostě neni od toho, aby tě naučilo správně vyvrhnout a připravit chovný zvíře.

35 Circle Circle | Web | 5. března 2017 v 14:06

Gympl tě narozdíl od odborných středních nic nového nenaučí. Jen ti lehce rozšíří znalosti ze základky, to je všechno. Na vysokou tě nepřipraví, na život taky ne. Gympl tě naučí jen se šprtat a nebo opisovat. Ani jedno v životě nevyužiješ. Šprtání využiješ maximálně tak na té výšce a tam to stejně nebudeš potřebovat v takovém množství, jako se na gymplu říká.

Nehledě na to, že když nepůjdeš na výšku, v očích personalistů na tom budeš stejně, jako lidi, co mají jen základku (možná i hůř, protože tito lidi mají za sebou nějakou praxi, o kterou se můžou opřít).

A praktické věci do života? Ty se naučíš jen tím, že budeš dělat jednu chybu za druhou, ze kterých se můžeš ponaučit. Může ti někdo donekonečna říkat, jak se to v životě má dělat, ale jakmile to před sebou nemáš, jsi nahraná. Má pravdu, že takové věci tě můžou naučit jen rodiče, ti mají ale mnohdy taky hodně zastaralý pohled na věc.

36 Dena Hviezdička Dena Hviezdička | Web | 5. března 2017 v 16:30

,,Rozčiluju se zejména o fyzice" - sme z rovnakého cesta. :-D
Hej, gympel je dosť ťažký, ale zase na našom gympli študujeme všetky predmety iba po 2. ročník štvorročného(na kt. som šla ja) čiže od tretieho(som druháčka, ešte tento nejak dotiahnuť) už napríklad hodine ako fyzika budem môcť dať navždy pápá, keďže mám v pláne ísť spoločenskovedným zameraním.

Som rada, že som šla na gympel, neviem, ako na iných školách, ale na našom gympli je ozaj fájn kolektív, prakticky nikto mi tam nevadí.

Prajem veľa šťastia v ďalšom štúdiu

37 ellies-wonderland ellies-wonderland | 5. března 2017 v 17:29

S osmiletým gymplem mám stejné zkušenosti jako ty a důvody přihlášení máme také stejné :-D  Podle mě jsou nějaké informace, které do nás hustí přeci jenom trochu zbytečné. Zároveň také vím, že kdybych se tam v páté třídě nedostala a poté bych si v devítce vybírala střední, rozhodně bych si gympl nevybrala :-D  a to nevyplývá jenom z mých dosavadních gampláckých zkušeností. Vlastně jsem takto byla rozhodnutá hned po dni otevřených dveří, kde jsem se setkala s některými studenty čtyřletého gymplu :-D  Přijde mi že u nná je strašně jednoduché se dostat na čtyřletý gympl, a proto jsou pak ty třídy plné poměrně zvláštních lidí :-D  :-D

38 Sonča Sonča | E-mail | Web | 5. března 2017 v 18:17

Já mám z gymplů smíšené pocity...

Znám plno lidí, co jsou z gymplu a vysokou nedodělali a teď dělají za kasou, protože mají "jenom" gympl tedy žádné zaměření nic... Na druhou stranu, já mám odbornou školu se zaměřením a v hledání práce (ať už v oboru nebo ne) to nemám o nic snazší...

Ale co se mi líbí na gymnáziu je to, že je to taková všeobecná výuka... Přijde mi hrozně brzo, když si v 15 letech vybíráme zaměstnání či směr, kterým se budeme ploužit zbytek života... Je to hrozně brzy... Během střední se tyto směry tolikrát mění až to hezký není.. :D
Já když nastupovala do prváku, neměla jsem ani tucha, co ze mě jednou bude... nejdřív to byl vodohospodář... pak ekolog... a nakonec se to díky Eddiemu mění na profi myslivce.. :D Což je vlastně supr.. :D ale zase na druhou stranu... Při nástupu na střední jsem neměla vůbec tucha, že někdy nějaká myslivost v mým životě bude... takže stručně řečeno... České školství stojí za nic! :D

39 Anchor Anchor | E-mail | Web | 5. března 2017 v 19:33

Dékuju všem moc za zajímavé dlouhatánské komentáře, jen v nich prosím račte pokračovat. :D

Z časových důvodů momentálně zareaguju jen na jeden - [31]: pozor, na co odkazuješ v kolonce web! :-) Existují totiž paranoidní lidé jako já, kteří by si řekli, že je toto nějaká zpráva od někoho, nějaký náznak, prostě by si to ti lidé mohli vztáhnout osobně. :D Jakože třeba jsou adresáty toho příběhu, nějak to s nimi souvisí. Kdybych v tomto případě ovšem nebyla paranoidní a skutečně se mě to nějak týkalo (O_O :D), směle napiš na Anchorin@email.cz nebo na kteroukoliv jinou sociální síť, teda pokud NEjsi z naší TŘÍDY. :D :-)

40 cincina cincina | Web | 5. března 2017 v 19:34

Na základce jsem přemýšlela, že bych šla na víceleté gymnázium, ale rychle mě to přešlo. Ne, že bych na to neměla, učila jsem se dobře, ale rozmluvila mi to mamka a já jsem ráda za to, že to udělala. Dodělala jsem základku, šla na lyceum a minulý rok spokojeně odmaturovala a mám klid:) Poznala jsem skvělé lidi, super učitelé a i když jsem na učení nadávala, tak se to dalo v pohodě zvládnout:)
Všude se učí zbytečnosti, které v životě nevyužiješ, ale když vystuduješ gympl, tak musíš automaticky na vysokou, protože jenom s gymplem si těžko najdeš práci, není to konkrétní zaměření. Proto jsem raději šla na lyceum, protože můžu hned do práce:)

41 A. A. | Web | 5. března 2017 v 19:59

Týjo, náš gympl vypadá taky podobně jako Bradavice, je to super, že? :D

Jinak hezký článek!

42 Nany Nany | Web | 5. března 2017 v 21:06

Já šla také po páté třídě na gympl, byla to pro mě prakticky jediná možnost, na základku se mi nechtělo a zvládla jsem přijímačky na obě zvolené školy (na jedné jsem byla dokonce sedmá nejlepší, což mi celkem zvedlo sebevědomí, protože jsem se vůbec neučila). Na druhém jsem se dostala až do zadních řad, ale stejně jsem byla hned úspěšně přijata (pak jsem zjistila, že se o mé horší postavení postarala pouze matika, která mě šoupla asi o čtyřicet míst dozadu :)).
Každopádně hodně lidí říká, že přechod ze základky na gympl je těžký. Já to vůbec nezažila. Nebo takhle, ze samých jedniček se staly horší známky, ale už odmala jsem byla vedena v tom směru, že známky nejsou všechno, že se mám učit pro sebe a nikdy v životě mi rodiče špatnou známku nevyčetli. Takže jsem se sice snažila, ale nestresovala. Člověk si na to ale velmi rychle zvyknul.
Díky ztížení učiva jsem alespoň zjistila, jakým směrem se mám jednou ubírat - matika, fyzika a chemie s tím samozřejmě nemají nic společného :D
Teď jsem na gymplu pátým rokem, známky mám na to, že se učím oproti většině mých spolužáků polovičně, slušné a jsem spokojená. Sem tam si postěžuju, proč se máme taková h***a učit, proč v jeden den píšeme šest testů nebo proč nám pořád učitelé v předmětech, které mě nezajímají, opakují, ať tohle umíme, protože to bude v maturitě (u matiky nyní smích jen těžko skrývám), ale nemůžu si stěžovat. Přihlášení na gympl rozhodně nelituji a jsem ráda, že kromě rozšířených znalostí budu mít v životě i rozšířené možnosti. Sice mají oproti nám výhodu ti, kteří se něčím vyučí - v tom oboru mají poté práci prakticky zaručenou, ale kdyby se v životě chtěli věnovat něčemu jinému, bude to pro ně z hlediska teorie i praxe přeci jenom složitější :)

43 Katuš Katuš | Web | 5. března 2017 v 23:40

Jsem gymplák a můžu ti říct, víc mi ta škola vzala, než dala. Do života? Bez vejšky, anebo praxe, kterou si seženeš sama, jsi nahraná. Nemáš žádné zaměření, které bys mohla prodat.

Za co jsem ráda, tak je rozhodnutí mých rodičů, že mě nechtěli poslat do osmileté magorárny, která by mě určitě semlela. Jak říkáš, že někteří tví spolužáci zakrněli? Není to spíš tak, že jsi se spíš ty uzavřela v té bublině, kterou gympl vytváří? Protože já osobně bych bez základky byla jako člověk nahraná. Dostala jsem slušnou životní průpravu. Jak z domova tak z kolektivu. Pocítila jsem na vlastní kůži, že v životě jen biflování a dobré známky nestačí.

Tohle by mi v životě gympl nedokázal nabídnout. Tam ti akorát cpou do hlavy rozšířené znalosti základní školy a jakousi hrdost, že jsi se zrovna ty na tuhle "prestižní školu" dostala. Při tom v reálném životě, pokud úspěšně odmaturuješ, horko těžko hledáš pracovní pozici. Ani na vysokou tě pořádně nepřipraví.

Jako čtyřletá navíc vím, jaké to je, když se na tebe lektoři dívají skrze prsty. Jako na póvl, co tam není od začátku, a tudíž mu nemusí být věnována zvýšená pozornost.

Co se týče lidí, kteří tvrdí, jak si nedokázali najít kamarády na základce a gympl je v tomto směru zachránil. Dokázali byste. Jen byste se museli set sakramentsky snažit. Jsem jedna z těch, co si zrovna tímhle prošli.

A ta příprava na vysokou, to je kapitola sama o sobě. Dvakrát jsem zbourala přijímačky, momentálně mám dvouletou praxi jako servírka a jako pomocná kuchařka. Do toho jsem si dodělala certifikát z orientálního jazyka a musela jsem se otáčet. Až teď jsem pevně rozhodnutá, jakou práci v životě chci dělat a jakou už si nikdy nechci projít. Ono 12 hodin pětkrát do týdne tě naučí si vážit méně intelektuálněji založených povolání.

Spoustu věcí jsem po gymplu nedokázala uzavřít, protože mi nikdo neukázal jak a musela jsem na řešení přijít sama. Až teprve teď ve svých dvaceti letech vím, jakou hodnotu mají peníze, co musím pro ně obětovat, jak tvrdě musím pro cokoliv pracovat.

Nestěžuji si. Naopak jsem ráda, že jsem poznala jinou mentalitu lidí. Otevřelo mi to v určitých aspektech života oči. Hodně často jsem se divila, proč osmiletí pohrdají lidmi, co jsou na učňáku. Teď se jim ty "méně obdaření" smějí, protože je v pracovní sféře o ně zájem. Lidí, co ti jako básničku dovykládají matematické tabulky, je hodně, ale lidí, co ti dokáží postavit barák, opravit auto, je vážně po málu.

A že je na základce učivo jednoduší? Vážně? Díky základce jsme byli se spolužáky o půl roku napřed prakticky ve všem, nehledě té hordy testů a domácích úkolů, kterými nás učitelé týrali celý druhý stupeň. Což mě udivilo, protože jsem si myslela, že lidi na osmiletém mají v osnovách větší náskok.

Takže co mi z toho všeho plyne? Gymnázium je přípravná škola pro vysokoškolské studium, ale jeho studenti se musí více drtit, více hledat sami sebe a rozhodně mnohem více otevírat oči, jinak je život tam venku nemile překvapí a dá jim slušně po držce.

44 Myfair favourite Myfair favourite | E-mail | Web | 6. března 2017 v 7:56

Já nechodím na gympl, máme ve třídě skvělý kolektiv. :-) Navíc nesnáším změny. ;-)

45 Vendy Vendy | Web | 20. března 2017 v 20:38

Já šla na gympl až z devítky a nelituju, ty osmileťáci jsou u nás naprosto hrozný a do tý třídy bych fakt nechtěla chodit :D Ale to je samozřejmě individuální ;)

46 Kája Kája | E-mail | Web | 4. května 2017 v 7:42

Já nevím, z páté třídy mi to přijde brzo. Na prvním stupni jsou na děcko sladcí a najednou je vhozeno na gympl.
Po deváté třídě je to zase pozdě. Čtyři roky na gymplu? Co to je, vždyť to nic neznamená. Jak můžou mít v předmaturitním ročníku radost ze seminářů? Pro nás už to bylo jasné znamení, že se pomalu blížíme ke konci.
Šestiletý gympl je jediná správná volba! :D Žák má po prvním stupni ještě čas adaptovat se na nemazlivé prostředí druhého stupně, v osmé třídě si to zase o něco zhorší a tím získá dva roky na přípravu, než začne skutečná střední škola. (U nás to vždycky rozlišovali jako malý a velký gympl a na malém nás upozorňovali, že velký bude fakt masakr.)
I já jsem odešla kvůli kolektivu, jaká smůla, že jsem na gymplu chytla ještě horší. I tak mi tam ale bylo fajn, teď jsem druhý rok na výšce a ústav pro nadprůměrně chytré mi stále chybí. :)
Je ale docela na prd, že nemám žádné vzdělání a musím studovat dál. Mimochodem studuju učitelství pro první stupeň, což je další hodně všeobecné studium. Nikdy se toho nezbavím. :D
Otázkou je, jestli bych vůbec byla schopna vybrat si v patnácti nějakou odbornou školu. Asi ne. Jedině tak konzervatoř, ale to už by bylo hodně pozdě na přípravy.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama