Moje maturita 2017 - část 1.: Základní informace o maturitách

9. června 2017 v 5:40 | Anchor |  Maturita
Ahoj, drazí čtenáři! Tak jsem se konečně přiměla k tomu, na co už jsem myslela hodně dlouho, a to sice k tomu, abych vám popsala vše ohledně maturit. Tedy hlavně ohledně těch svých. Jo, letos jsem maturovala, konkrétně 11. 4., 2. a 3. 5., 17., 18. a 19. 5. Od té doby si už jen flákám doma šunky. Začalo mi totiž čtyřměsíční volno! :D

Teda kecám, první čtyři dny volna jsem byla aktivní - socializovala jsem se prostřednictvím postupného setkávání s kámoškami a obědem se třídou v den slavnostního ukončení maturit naší třídy, pak jsem ještě strávila víkend u kámošky Lenky, v den slavnostního předávání maturitních vysvědčení jsem kromě shrábnutí vlastního ještě zazpívala ostatním třídám, do 11 jsem oxidovala na pomaturiťáku a dnes jsem si milostivě vyřídila úředně ověřenou kopii maturitního vysvědčení, co jsem ji musela poslat na vejšku. Ale jinak jsem se věnovala relaxaci. Každopádně teď konečně zpátky k tématu článku.

Jo, až odmaturujete, budete mít čtyři měsíce volna. Na vejškách (nebo aspoň co já vím) se totiž začíná v říjnu a maturitní vysvědčení u nás dostáváme koncem května, tedy červen, červenec, srpen a září, toť čtyři měsíce. Aha, si něco pamatuju z tý matiky, umím počítat. :DNyní se k vám budu obracet jako k budoucím maturantům, protože kdo jiný by si četl článek s názvem "Základní informace o maturitách" a nepřeskočil by na ty se zážitky z maturit? :D (jo, ty sem na blog samozřejmě taky dám) Následující řádky nespíš nejvíce ocení ti, kteří o maturitě nemají ani tucha, ale i již poučení studenti by v nich mohli najít cos důležitého, nějaký tip! :)

Jak jistě víte, na konci čtvrtého ročníku střední školy vás čeká a nejspíše nemine strašák s obecným názvem maturita. Ta jedna maturita se dělí na dvě části - státní (společnou) a profilovou - a ty se skládají z několika maturit :D z několika předmětů.

U státní části vás všechny bude čekat maturita z češtiny a budete ještě muset státně maturovat z angličtiny nebo z matematiky. Tedy povinně budete maturovat celkem ze 2 předmětů. Můžete si k nim ale ještě přihodit další dva z nabídky cizí jazyk a matematika, jak říká oficiální "maturitní web".

A to ještě pozor! Schválně jsem u státní části napsala, že vás bude čekat "maturita" a ne maturitní zkouška. Ono totiž zrovna z češtiny a angličtiny budete maturovat třikrát, nevím, jak je to u matiky. Prostě z češtiny nejdřív napíšete maturitní sloh ("písemná práce"), pak se budete potit nad didaktickým testem a nakonec vás ještě čeká ústní zkouška. Z angličtiny to samé!

U profilové části budete muset skládat 2 nebo 3 maturitní zkoušky, podle toho, kolik jich vaše škola vyžaduje. Nabídku předmětů stanovuje rámcový vzdělávací program nebo ředitel. K těmto dvěma až třem povinným zkouškám si ještě můžete přihodit dvě. Na naší škole měla profilová maturita formu jen ústní zkoušky.

No já jsem nebyla šílená a samozřejmě jsem si vybrala ten nejmenší možný počet maturit - čtyři. Naštěstí jsem chodila na dobrou školu, která vyžadovala jen dvě profilové maturity. Maturovala jsem státně z češtiny a angličtiny, profilově z angličtiny a základů společenských věd, tedy čtyři maturity ze tří předmětů. :D Kdysi jsem chtěla státně i profilově maturovat jen z češtiny a angličtiny. Ono by to minimálně u nás šlo, ale nakonec jsem se na profilovou češtinu vykašlala z důvodu přílišného počtu autorů a děl. :D

Máte tři pokusy na to, abyste odmaturovali. Můžete maturovat jako všichni v jarním termínu. Pokud se to nepovede, můžete maturovat znovu v podzimním termínu. Když ani to nevyjde, můžete maturovat další rok na jaře. Pak už byste asi byli v loji.

Abyste odmaturovali, musíte získat ze všech maturitních zkoušek nejhůř čtyřky. Tedy u např. státní maturity z češtiny a angličtiny nejhůř čtyřku ze slohu, čtyřku z didakťáku a čtyřku z ústní zkoušky. Pakliže z něčeho dostanete pětku, opakujete jen tu dotyčnou maturitní zkoušku. Tedy pokud jste dostali pětku např. jen z didakťáku, budete v září znovu psát jen didakťák.

Jestli vás to uklidní, prý se vás už na známky na maturitním vysvědčení nebude nikdo ptát, takže je vlastně jedno, co dostanete, hlavně, když prolezete.

Abyste prolezli z profilové ústní zkoušky = abyste dostali aspoň čtyřku, tak minimálně na našem gymplu platilo, že musíte umět aspoň pět minut samostatně hovořit.

Ale to není jenom tak, že by vás na konci čtvrtého ročníku čekala maturita!
  • Ze všeho nejdřív musíte říďovi (teda u nás to vybíral třídní) odevzdat přihlášku k maturitní zkoušce. Už nevím, jestli jsme ji nějak tiskli (ze stránek novamaturita.cz, jako přílohu mailu od třídního/řídi/zástupce řídi) nebo jestli jsme ji dostali od třídního vytištěnou na vyplnění. Každopádně to budete muset udělat a to do nějakého data - podle CERMATu to letos bylo do 1. 12.
  • Do 31. 3. jsme si museli vybrat seznam 20 děl, ze kterých budeme maturovat státně z češtiny.
  • Museli jsme v obou pololetích prolézt ze všech předmětů nejhůř na čtyřky jako obvykle, aby se nám mohly uzavřít známky a my byli připuštěni k maturitě.
  • Museli jsme míň chybět ve škole, abychom neměli přílišnou absenci, protože jak se vyučovalo jen do 21. 4., tak jsme jaksi byli ve škole celkově míň času a 20% absence se dalo nasbírat rychleji.
Teď menší rady (do zahrady) a tipy, které se týkají všech zkoušek:
  • Ke všem zkouškám si s sebou vemte občanku
  • Choďte na všechno o pár minut dřív
  • Minimálně nás zkoušeli z předmětů profesoři, kteří nás ty předměty učili a dle slov mé přísedící u angličtiny známka závisí na vašem profesorovi, tzn. navažte s nimi dobré vztahy, to samé radši i s vedoucí(m) maturitní komise, co bude u vašich ústních zkoušek dřepět taky a který/á pochází z jiné školy.
  • Vemte si na sebe slavnostní oblečení = všichni společenské boty, kluci k tomu obleky a holky silonky a šaty/halenky/sukně/společenské kalhoty, vše takového rozsahu, aby nevykukovala prsa ani zadek. :D
  • Pití si s sebou můžete vzít na všechny zkoušky, i na ty ústní, jen si odlepte etiketu

Doufám, že z mého vyprávění něco pochytíte a že jsem na nic nezapomněla, kdyžtak tento článek rozšířím. Budu se na vás těšit u dalšího, ve kterém bych se tentokrát mohla rozepsat o slohu = písemné práci z češtiny a angličtiny!

A co vy a maturita? Už jste maturovali nebo budete maturovat? Jestli jste to už absolvovali, jaké máte zážitky? :D

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jana Jana | E-mail | Web | 9. června 2017 v 8:22

jsem spíše zvědavá na další články ohledně maturity, tak šup šup :)

2 Nikia Nikia | E-mail | Web | 9. června 2017 v 9:04

Užívej dlouhé volno, mně se letos povedlo úspěšně zmaturovat taky, čas nic nedělat :-D

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama